Zdravé vaření

Cibulovo švestkové chutney

Miluji chutney neboli čátní. Mangové, cibulové, jablkové, paprikové, cuketové…. Dvě z mých oblíbených jsou cibulové a švestkové. Zkusila jsem je spojit a výsledek je skvělý. Chutney je vhodné k masu, sýrům, do sendvičů nebo jako příloha k indické kuchyni. Chutney pomáhá maso strávit. Každé malé pohoštění povýšíte pomocí této pochutiny na výjimečné. Pokud si koupíte hezkou sklenici, je ideální jako originální dárek.

 

Ingredience:

1,5 kg červené cibule

4 stroužky česneku

350 g čerstvých nebo mražených švestek

150 g sušených švestek

1 červená chilli paprička

2 lžičky sušeného tymiánu nebo 3 snítky čerstvého

1 lžička sušeného rozmarýnu

2 bobkové listy

olivový olej

200 g švestek

100 g třtinového cukru

50 ml javorového sirupu

1 lžíce skořice

1 lžíce mletého zázvoru

1/2 lžíce koriandru

1/2 lžíce muškátového oříšku

5 hřebíčků

sůl

černé koření čerstvě pomleté

120 ml balzamikového octa

120 ml červeného vinného octa

250 ml červeného vína, použila jsem argentinský Malbec

 

Postup:

Nakrájejte cibuli na kolečka o šířce 5 mm. Česnek nakrájejte na plátky. Na rozehřátém oleji cibuli i česnek orestujte. Přidejte cukr, bobkový list, chilli koření, černé koření, tymián a ještě několik minut restujte, aby se z koření vytáhla jeho vůně a plně se rozvinuly chutě. Pak přidejte na tenké proužky pokrájené švestky, čerstvé i sušené. Stáhněte výkon a pomalu vařte 30 minut. Hrnec nezakrývejte a občas promíchejte. Šťáva se vám zredukuje na sirup. Pak přidejte zbylé ingredience – javorový sirup, octy, víno. Hrnec opět nechte bez pokličky. Vařte dalších 35 až 40 minut, dokud se neodpaří zhruba polovina tekutiny. Kolem cibule a švestek se znovu vytvoří sirup. Pro dokonalý výsledek je důležité pomalé vaření. Na závěr dle chuti osolte, a ještě jednou opepřete. Pepřem nešetřete. Před naložením do sklenic vyndejte chilli papričku a bobkový list.

Hotové chutney má výraznou pikantní kyselosladkou chuť. Jíst se dá hned nebo jej uložte do lednice, kde vydrží 2 měsíce. Pokud se rozhodnete vyrobit větší množství a rozdávat jej jako originální dárek, je nutné sklenice s chutney ještě krátce zavařit. Z výše uvedeného množství získáte 8 až 10 malých skleniček.