Bylinkové recepty,  Zdravé vaření

Bezinkový likér

Kdysi jsem dělávala během roku i 12 druhů bylinných likérů a pak je dávala všem k Vánocům. Teď, když jsem se pustila do budování vlastní značky a spustila mýdlárnu, nestíhám nic. Ze všech likérů měl vždy největší úspěch u žen bezinkový likér, proto jsem se tento rok rozhodla připravit alespoň tento jeden. Bezinka je skvělá na nervy. Já jsem vždy psala na láhev tohoto likéru Bad day remedy – což je v překladu něco jako Lék na špatný den. Takže pokud máte ve svém okolí bezinky a chcete mít lék na špatný den, zde je recept.

 

Co budete potřebovat na bezinkový likér:

1 košík plný bezinek, ze kterého odšťavníte 1 l bezinkové šťávy. Pozor, silně obarví vše, čeho se dotkne, proto na sběr i na zpracování použijte rukavice. Na fotkách uvidíte, že já je neměla… Naši předkové bezinkami barvili i látky, proto si raději oblečte staré oblečení, abyste neměli batikované triko.

700 g cukru

500 ml třtinového rumu

1 citron

1 lžička skořice

1 vanilkový cukr

1 malý hrnek kávy – presso nebo filtrovanou

1 velkou láhev na odležení

3 ks 0,5–0,7l láhve na naplnění

 

Příprava:

  1. Šťávu z bezinek vylisujte nebo odšťavněte na odšťavňovači. Nalijte ji do většího hrnce a přiveďte k varu. Vsypejte do ní cukr a vařte 15 minut. Pozor – toto je důležité – určitě je povařte 15 minut, a ne kratší dobu, protože bezinky jsou za syrova jedovaté. Trpělivě sbírejte pěnu.
  1. Šťávu slijte do velké láhve a přidejte skořici, kávu, vanilku, rum a šťávu z jednoho citronu.
  2. Promíchejte a dejte do sklepa odležet až do Vánoc.
  3. Před Vánoci slijte do zdobných láhví a označte.
  4. Máte skvělý dárek pro 3 kámošky.

Něco o bezinkách:

Naše babičky říkávaly: před heřmánkem smekni a před bezem si klekni. Tak si vážily léčebných účinků tohoto keře. Pokud si chcete přečíst, proč se musí bezinky povařit, co obsahují, co s nimi pak můžete léčit nebo co vše se z nich dá připravit, podívejte se třeba sem: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/41-bez-cerny-cerny-bez-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Věděli jste, že…

… pod Blaníkem je rodinná firma Křížov, která bez nasázela na 5 hektarech půdy a připravuje z něj mnoho skvělých produktů? Koukněte zde: https://www.predbezemklekni.cz/