Bylinkové recepty,  Přírodní kosmetika

Mátové šumivé bomby do koupele

Poslední dárek ze série valentýnských dárečků – tentokrát pro muže.

 

Budeme si je hýčkat, a proto do mátové šumivky přidáme kakaové máslo, kokosový olej a pečující jogurt. O úžasnou vůni se postarají, jak jinak, éterické oleje. Vaše valentýnské šumivky promění partnerovu koupel v návštěvu luxusních lázní.

Tentokrát nepíšu, že výroba tohoto dárečku je snadná. Ale protože jste šikovné holky, věřím, že si i toto bylinkové tvoření užijete. Šumivky chtějí trpělivost a trošku praxe. Tento recept je ze všech, co jsem dosud zkoušela, nejlepší. Nehrozí totiž, že vám šumivky v průběhu výroby vyšumí.

Koupelové šumivé bomby jsou tvořené jedlou sodou a kyselinou citronovou, které spolu ve vodě reagují a tím vytvoří žádoucí šumivý efekt a napěnění. K tomuhle suchému základu teď přidáme ještě kypřicí prášek s vinným kamenem – ten totiž učiní šumivky tvrdé a velmi usnadní jejich formování.

Aby všechno drželo pohromadě, je třeba suchou směs namočit a o to se postará rozpuštěné kakaové máslo, kokosový olej a Polysorbate 80, jenž kromě spojení suchých ingrediencí zajistí taky rovnoměrné rozptýlení vůně a másla ve vodě. Pokud by se Polysorbate nepoužil, tuky by zůstaly na povrchu a vytvořily jeden velký mastný flek. Pro zjemnění kůže přidáme jogurtový prášek a pro pocit luxusních lázní sušenou mátu. Jako sůl jsem tentokrát zvolila mořskou sůl. Můžete použít i sůl z Mrtvého moře.

Šumivky obarvíme přírodním barvivem, kterým bude dnes sušená moringa. Důvody, proč tuto super potravinu ráda používám například i při výrobě mýdel, najdete třeba zde: Zázračný jedlý strom moringa a jeho účinky – Lékárna.cz (lekarna.cz)

 

Budete potřebovat:

Množství pro 6 malých bomb nebo 4 větší

 

suchá směs č. 1

–          104 gramů jedlé sody

–          10 gramů mořské soli

–          7 gramů jogurtového prášku

–          1 lžíce sušené moringy

 

mokrá směs

–          3 gramy kakaového másla + 5 gramů kokosového oleje

–          4 gramy Polysorbatu 80

–          25 kapek mátového éterického oleje

–          + 1 gram rozmarýnové vody

 

suchá směs č. 2

–          52 gramů kyseliny citronové

–          12 gramů kypřicího prášku s vinným kamenem

–          1 lžíce sušené máty

 

Abych vám usnadnila život, prozradím vám, že úplně všechny potřebné suroviny včetně Polysorbatu 80 a moringy najdete na webu ekokoza.cz. Můžete zde zakoupit i šumivkovou formu. Link viz níže. Pod pojmem rozmarýnová voda myslím květovou vodu neboli hydrolát. Na ekokoze je to tento produkt: https://eshop.ekokoza.cz/sk/rozmarynova-kvetova-voda-s-rozprasovacem-organic.html

Pokud hydrolát zakoupíte, můžete jej pak používat jako úžasné tonikum na pleť nebo sprej na podporu růstu vlasů. Jestliže máte doma jinou květovou vodu – například levandulovou, klidně použijte tu, co již máte doma. Moringu pak užívejte jako doplněk stravy podle návodu kupříkladu na Natu.cz: 9 důvodů, proč pít moringu každý den | Natu.cz

 

Další potřebné propriety:

 

větší plastová nebo nerezová miska na suchou směs č. 1

menší miska na suchou směs č. 2

rukavice

stěrka na míchání

skleněná dóza na šumivky

nerezová mistička na roztápění čokolády

speciální formička na šumivky: https://eshop.ekokoza.cz/sk/nerezova-forma-na-sumivky.html

 

Postup:

Připravte si vodní lázeň a v ní v mističce na roztopení čokolády nechte rozehřát kakaové máslo, kokosový olej a Polysorbat 80.

Mezitím v jedné velké míse dobře smíchejte jedlou sodu s mořskou solí, jogurtovým práškem, sušenou moringou a sušenou mátou.

Ve druhé míse smíchejte kyselinu citronovou s vinným kamenem.

Až budou máslo, olej a Polysorbat tekuté, sejměte mističku z plotýnky a nechte chvíli vychladnout. Poté do této směsi přidejte mátový éterický olej a rozmarýnovou vodu.

Ruce oblékněte do rukavic. Do velké mísy s jedlou sodou nalijte rozpuštěné tuky s éterickým olejem a vodou, promíchejte nejprve stěrkou a poté, jako byste dělali drobenku, začněte rukou směs promíchávat a třít, dokud vše nebude „mokré“ a jednotné.

Teprve když je vše ve velké míse dobře promícháno, přisypejte směs kyseliny citronové s vinným kamenem. Ještě jednou zanořte ruce do svého drobenkového těsta a vše důkladně spojte. Že je dobře promícháno, poznáte tak, že vše bude mít stejnou barvu a po zmáčknutí bude směs držet tvar.

A teď je čas na tvarování šumivek! S těstem se pracuje velmi dobře a díky máslu a výše uvedenému postupu šumivky nádherně drží tvar. Můžete použít buď speciální formu na šumivky, nebo kleště na šumivky. Pokud formu nemáte a nechcete do ní investovat, můžete použít třeba silikonové formičky na muffiny. Pamatujte na to, že je zásadní šumivky silně a co nejpevněji umačkat, to platí pro všechny formy. Čím víc směs zmáčknete, tím tvrdší výsledná šumivka bude. Pokud máte formu na šumivky, opatrně na ni poklepejte lžící a šumivku jemně vyklopte do ruky a jemně položte například do krabičky na vajíčka. Jestliže máte silikonové formičky, hmotu z nich nevyndávejte, ale nechte spolu s formičkou vyschnout.

Když jsou všechny šumivky hotové, nechte je 2 dny vyschnout na suchém a teplém místě a poté je skladujte ve vzduchotěsném obalu. U vany by začaly šumivky reagovat i s vodní párou.

Dějte vědět, jak se drahé polovičce líbilo vaše HOME SPA.

 

Pokud chcete pro partnera vytvořit další originální vlastnoručně vyrobený dárek, vyzkoušejte tento: Masážní olej „Balance“ ⋆ (bylinkarkazkopanic.cz)