Bylinkové recepty

Sůl se sušenými rajčaty a bazalkou

Protože se dějiny opakují, budu vám zase tvrdit, že tahle bylinka je zřejmě moje nejoblíbenější. Ale jisté je, že bazalka by se do mojí top 10 určitě dostala. Každý rok zasadím minimálně 5 druhů bazalky. Sázím je do vyvýšených záhonů spolu s rajčaty, protože tyhle dvě rostlinky spolu kamarádí nejen na pizze, ale i v zahradě. Minulý rok jsem zasadila tyto: bazalka thajská, bazalka červená Chianty, bazalka pravá Genovese, bazalka indická Tulsi, bazalka pravá citronová. Používám je do salátů, do omáček, na pizzu, do těstovin, suším je… a dnes mám pro vás recept na moji nejvoňavější bylinkovou sůl na vaření. Jde o sůl se sušenými rajčaty a s bazalkou. Garantuji, že pokud ji připravíte, do dvou týdnů ji spotřebujete. Já ji dávám do polévek, na pečenou zeleninu, na pečené brambory a do omáček. Z množství níže vyrobíte několik menších skleniček, a tak budete mít úžasný dárek pro kámošky.

 

Co budete potřebovat:

1 kg růžové jemné himalájské soli

hrst sušené bazalky

hrst sušených rajčat, 6–8 kousků

6 menších sklenic

samolepky na označení

výkonný mixér nebo malý klasický mlýnek na zrnkovou kávu

skleněnou mísu na míchání soli s bylinkami

 

Příprava:

S touto solí je trošku víc práce, ale ta práce stojí za to. Nejdříve na co nejmenší kousky nakrájíme rajčata. Pak je vložíme do mixéru a pulzním mixováním rozmixujeme. Přidáme hrst soli a znovu promixujeme. Na závěr přidáme bazalku a opět promixujeme. Mixujeme, až jsou rajčata úplně najemno. Pak vsypeme do skleněné mísy a přidáme zbytek soli. Promícháme a naplníme do skleniček.  Skleničky označíme.

 

Několik slov k mé bazalce:

O Tulsi, kterou používá ayurvéda již 3 000 let, najdete hezké povídání zde: https://www.everest-ayurveda.cz/blog/tulsi-posvatna-bylina-oddanosti-2573

Bazalka pravá je označovaná jako univerzální bylinka. Přehledně sepsané účinky i návod na pěstování najdete zde: https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/bylinky-ve-vasi-lekarnicce/bazalka-prava-stredomorska-lecivka-vhodna-i-do-kuchyne.html.

Pokud máte stresující náročné zaměstnání, určitě doporučuji bazalku zasadit alespoň do květináčů na kuchyňský parapet 😊. Tu její vůni miluji.

 

Vyzkoušejte i můj další recept na bylinkovou sůl s libečkem s hříbky. Najdete jej zde: Libečkovo hříbková sůl ⋆ (bylinkarkazkopanic.cz)