Bylinkové recepty

Rozmarýnová sůl

Rozmarýnek jsem se snažila pěstovat venku. Na zimu jsem jej zakrývala, ale i tak mi vymrzl. Tak jej pěstuji v květináči. V zimě se mu uvnitř nelíbí, ale přežije to. Jakmile jsem jej dala dovnitř do tepla, vyhnal nové větvičky. Nasadil jich tolik, že jsem ho trošku sestříhala, aby se moc na zimu nevysiloval. Dnes z něj udělám skvělou rozmarýnovou sůl, kterou v zimě používám na pečené brambory, batátové hranolky nebo na pečenou řepu.

Co budete potřebovat?

0,4 kg hrubé mořské soli

2 hrsti čerstvého rozmarýnu

půllitrovou šroubovací sklenici

hmoždíř

 

Jak na přípravu rozmarýnové soli?

  1. Lístky rozmarýnu oberte ze stonků a nakrájejte na co nejmenší kousky.
  2. Do hmoždíře přidejte nějakou sůl a trochu nakrájeného rozmarýnu. Roztlučte. Vysypte a pokračujte ve zpracování celé soli a rozmarýnu. Rozmarýn pustí šťávu, která trošku obarví sůl.
  3. Pokud máte sušičku na houby, vyložte ji pečicím papírem a rozprostřete na misku dobře promíchanou rozmarýnovou sůl. Sušičku nastavte na 60 °C a sušte 1,5 hodiny.
  4. Moje sušička stávkuje, a tak jsem sůl sušila v troubě. Na plech vyložte pečicí papír a rozmarýnovou sůl rozprostřete na plech. Sušte na 50 °C 2 hodiny. Jednou za půl hodiny troubu otevřete, aby se vlhkost dostala ven, a sůl promíchejte.
  5. Nechte den stát, aby sůl proschla.
  6. Naplňte sůl do sklenice a označte. Ne že by vám dlouho někde stála. Ta moje je do měsíce pryč.

Dobrou chuť.