Bylinkové recepty

Chilli sůl

Chilli papričky pěstuji v květináčích na terásce. Na konci léta je sbírám a suším je navlečené na šňůrce. Používám je hlavně do polévky pho. Vždy tam jednu sušenou papričku hodím. Na konci podzimu byly rostlinky s chilli ještě obsypané papričkami, a tak jsem je nemohla vyhodit. Přenesla jsem je do chodby a krásně dozrály. Takže teď sbírám druhou úrodu. Mám 6 krásných chilli papriček. Dnes je však zpracuji jako chilli sůl. Já jsem hodně zimomřivá, a tak v zimě pálivá jídla miluji. Prostě potřebuji zahřát. Chilli sůl je skvělá do polévky nebo k dušenému jídlu.

 

Co budete potřebovat?

0,5 kg růžové himalájské soli

6 chilli papriček

0,6l šroubovací sklenici

hmoždíř

 

Jak na přípravu chilli soli?

  1. Čisté feferonky nakrájejte na drobné kostičky. Odstraňte semínka. Pracujte v rukavicích, ale pokud si je nevezmete, dejte pozor na oči. Já jsem si sáhla do oka večer asi o několik hodin později a nebyl to dobrý nápad 😊.
  2. Do hmoždíře přidejte nějakou sůl a trochu nakrájených papriček. Roztlučte. Vysypte a pokračujte ve zpracování celé soli a papriček.
  3. Pokud máte sušičku na houby, vyložte ji pečicím papírem a rozprostřete na misku chilli sůl. Sušičku nastavte na 60 °C a sušte 3 hodiny.
  4. Moje sušička stávkuje, a tak jsem sůl sušila v troubě. Na plech vyložte pečicí papír a chilli sůl rozprostřete na plech. Sušte na 50 °C 3 hodiny. Jednou za půl hodiny troubu otevřete, aby se vlhkost dostala ven, a sůl promíchejte.
  5. Nechte den stát, aby sůl proschla.
  6. Naplňte sůl do sklenice a označte. Já jsem tu svoji dala kamarádce.