Zdravé vaření

Fenyklovo-cuketové placičky

 

Zeleninové placičky v různé obměně připravuji často. Dnes mám pro vás recept, kde využívám léčivku fenykl. Fenyklu se říkávalo italský kopr a je hodně zastoupen v italských a francouzských receptech. Má velmi specifickou chuť, která povýší naše cuketové placičky na středomořskou delikatesu. Fenykl má mnoho skvělých účinků, ale hlavně napomáhá trávení. Takže i když placičky smažíme na oleji, pomůžeme touto bylinkou našemu trávicímu systému smažené jídlo lépe strávit.

 

Pěstování fenyklu:

Pokud jste již četli moje další recepty, už víte, že jsem bylinářka zahradnice a téměř všechny oblíbené bylinky si pěstuji na zahrádce. Pokud vám chuť fenyklu zachutná jako mně, zakoupíte fenykl rostlinku zde: https://www.zahradnictvi-flos.cz/foeniculum-vulgare-smokey-fenykl-obecny-smokey.html, fenykl semínka zde: https://www.semena.cz/fenykl/139-fenykl-koreninovy-foeniculum-vulgare-semena-fenyklu-100-ks-8590811045076.html.

 

Fenykl účinky:

O fenyklu a jeho účincích najdete informace třeba zde: https://www.bylinky21.eu/herbar/fenykl-a-jeho-ucinky. Když už mluvíme o zdravotních účincích, nedá mi to a musím pochválit i cuketu. Věděli jste, že je to jeden z nejzdravějších druhů zeleniny? Více o cuketě najdete zde: https://www.rehabilitace.info/zdravotni/cuketa-a-zdravi-jeden-z-nejzdravejsich-druhu-zeleniny/. Vyplatí se ji pěstovat i na malé zahrádce, protože hooodně plodí. U nás na vesnici se v létě pozdrav Dobrý den vždy změní na Nechcete cuketu? Tak až ty moje cuketky začnou plodit, bude cuketová polévka, cuketové špagety, grilovaná cuketa, zapékané Ratatoiulle… inu určitě to poznáte na blogu na složení receptů 😊.

 

Co budete potřebovat na fenyklovo-cuketové placičky:

4 porce – zhruba 20 placiček

 

rýžový olej (je nejvhodnější na smažení – jeho kouřový bod (bod přepálení, bod zakouření či tepelná stabilita tuků) je 200 °C, více zde: https://www.kupi.cz/magazin/clanek/16957-ryzovy-olej-je-idealni-na-smazeni-a-navic-zlepsuje-kvalitu-pleti-i-vlasu)

2 střední cukety

2 střední červené cibule

1/2 lžičky koření garam masala

1 lžičku kari

hrst fenyklových lístků – zhruba 6 ks

sůl a pepř

2 vajíčka

6–8 lžic bezlepkové mouky Jizerka univerzální

3 lžíce pesta, například toto: https://www.dm.cz/dmbio-bio-pesto-rosso-p4066447075359.html

3 prolisované stroužky česneku

2 lžičky bílých sezamových semínek

pažitku nebo mladou cibulku, listy

bezlepkovou strouhanku

 

Pokud není lepek vaším problémem, recept si upravte a použijte klasickou mouku a strouhanku.

 

Postup:

  1. Na struhadle nastrouhejte cuketu a nasolte. Nechte 5 minut odpočinout a pustit vodu.
  2. Veškerou puštěnou vodu z cukety rukou vyždímejte, aby cuketa, se kterou budete dál pracovat, byla co nejméně mokrá.
  3. Nakrájejte na drobno cibuli a bylinky. Přidejte k cuketě spolu s vajíčkem, česnekem, sezamem, pestem a kořením.
  4. Začněte přidávat mouku. Přidejte 6 lžiček a promíchejte. Pokud směs nebude hustá a lepivá, přidejte další.
  5. Pokud je konzistence směsi již lepivá, vyformujte rukou nebo lžící placičky. Ty moje mají přibližně 5 cm. Placičky obalte ve strouhance.
  6. Na pánev, kde je rozpálený rýžový olej, umístěte placičky a pečte do zlatova. Já ty moje těsně, než je dám na olej, trošku zplacatím, aby se mi pak dobře obracely.
  7. Podávejte s vařeným nebo pečeným bramborem, tatarkou a salátem. Pokud chcete vyzkoušet moji tahini zálivku, najdete ji zde: https://www.bylinkarkazkopanic.cz/2022/02/01/salat-s-tahini-zalivkou/

 

Tip:

Byly doby, kdy můj manžel kvůli zdravotním problémům nemohl jíst tatarku nebo majonézu. Začala jsem vyrábět domácí veganskou a byla chuťově skvělá. Takže pokud ji chcete vyzkoušet, recept je zde: http://www.veganotic.cz/clanky/91-nejlepsi-sojaneza-ever. Já jsem do ní ještě vždy nasekala na drobno bylinky a sterilizované okurky. Moc nám chutnala, tak vyzkoušejte. Jen pozor, nejedná se o klasické tofu, ale musíte koupit Silken tofu v krabičce. Já jej nakupuji vždy v korejském obchodě v pražské SAPĚ.