Bylinkové recepty

Čaj z Mařinky

Májová Mařinka je ta nejlepší kámoška do nepohody. Pokud vám bere klid stávající situace nebo máte problém s usínáním, doporučuji procházku listnatým lesem, kde ve stínu Mařinku neboli svízel vonný najdete. Doma si pak připravíte lahodný čajík a večer se vám podaří krásně usnout. A s čerstvou odpočatou hlavou ráno najdete východisko z každé situace.

 

Několik slov o Mařince:

Když řeknu, že je to moje nejoblíbenější bylinka, budete se smát, že to povídám u každé druhé rostlinky. Tak tahle je taková moje Miss Květen. Léčivky, které se mnou hodně rezonují, už nechodím sbírat do lesa nebo na louky, ale věnuji jim kus zahrádky, abych je měla po ruce. Mařinku si můžete zakoupit jako rostlinku zde: https://www.zahradnictvi-flos.cz/galium-odoratum-sterntaler-20-3-18-3-5-380ks.html a jako semínka zde: https://www.semena.cz/ostatni-lecive-rostliny/1532-marinka-vonna-asperula-odorata-semena-marinky-6-ks.html. Proč ji tedy vyhledat, zakoupit nebo zasadit? Sepsané účinky zde: https://www.salviaparadise.cz/herbar-rostlin-marinka-vonna-asperula-odorata-c-736_1097.html nebo zde: https://www.bylinkovo.cz/marinka-vonna-svizel-vonny/.

 

Čaj z mařinky:

Sušenou Mařinku koupíte zde: https://www.prozdravi.cz/zdravi/marinka-vonna-nat.html

Lžičku sušené směsi nasypte do malé čajové konvičky (ta moje má 0,5 l) a zalejte převařenou vodou, která má zhruba 90 °C. Já to dělám tak, že vodu liju z výšky 20 centimetrů, aby se trošku ochladila. Nechte pod pokličkou louhovat 8 minut. Čaj dochutíme medem a ideálně vypijeme na terásce nebo někde, kde vidíte na stromy. Nedoporučuji si k čaji pustit televizi, protože tam vás znovu zaručeně naštvou… a to by se tento čajový dýchánek minul účinkem.

 

Přeji vám co možná nejkrásnější květen.