Přírodní kosmetika

Rozmarýnový oplach na vlasy

 

Kamarádka má velké trápení s padáním vlasů, a tak mě poprosila o výrobu vlasového mýdla. Zkusila jsem hned dva recepty – kopřivový šampuk a kopřivové vlasové mýdlo. Kopřivový šampuk jsem již vyzkoušela a je naprosto boží. Recept vám nasdílím ke konci srpna. Za mě to bude zřejmě řešení pro moje vlasy na dlouhou dobu. Vlasové mýdlo ještě zraje, a tak vám až příští měsíc řeknu, jak dopadl test na vlasech. Ale protože vlasová mýdla jsou zásaditá, je nutné k nim přidat ještě kyselý oplach. Proto si dnes vyrobíme rozmarýnovo-octový oplach, který je skvělý, ať už používáte klasický šampon, nebo tuhý šampon, tedy vlasové mýdlo.

 

Nejdříve vysvětlení, co to je kyselý oplach a proč jej používat:

Kyselý oplach zcela nahrazuje kondicionér. Je vyroben z čistě přírodních surovin, proto nijak nedráždí pokožku hlavy. Jde o novinku na českém trhu, kterou v posledních dvou letech začali propagovat a vyrábět výrobci přírodní kosmetiky. Zde je jen několik odkazů na tyto výrobky a milé dámy, povšimněte si ceny. Almara soap https://www.krasnakazdyden.cz/kategorie/vlasy/pece-o-vlasy/masky-a-kury/3439/bylinna-vlasova-kura-dry-hair-elixir-almara-soap nebo Havlíkova apotéka https://havlikovaapoteka.cz/cs/pece-o-vlasy/bylinny-ocet-na-vlasy-200ml.html. Hned jak se podíváte na recept, bude vám jasné, že si tento oplach doma vyrobíte snadno a za mnohem příznivější ceny.

Oplach má antimykotické a antibakteriální účinky na vlasovou pokožku, a tak pomáhá eliminovat svědění nebo tvorbu lupů. Používáním zásaditých šamponů se povrch vlasu otevře, a není proto chráněn před mechanickým poškozením, jako je česání, fénování. Je nutné vlas znovu uzavřít. Oplach tuto vnější vrstvu zvanou kutikula krásně uhladí. Čím hladší je vlas, tím vypadá zdravěji, je jemnější, lesklejší a jde dobře rozčesat. Oplach také pomáhá odstraňovat případný „voskový film“ při mytí vlasů mýdlovým šamponem, který je způsobený tvrdou vodou.

 

Co budete potřebovat na rozmarýnový oplach:

1 větší sklenici

0,5 l jablečného octa v bio kvalitě: https://www.grizly.cz/mostarna-hostetin-ocet-jablecny-bio-500-ml

hrst čerstvých nebo sušených bylinek – já mám ráda rozmarýn

Můžete přidat 10 kapek esenciálního oleje levandule.

 

Příprava:

Bylinky s octem naložte do sklenice a nechte alespoň týden macerovat. Ideální jsou 3 týdny. Pokud nevydržíte, protože jste narozena ve znamení berana jako já, po týdnu sceďte a přidejte 10 kapek levandulového esenciálního oleje. Nalijte do hezké lahvičky a postavte na vanu. Na vanu si také připravte hrneček, abyste měla oplach kde naředit. Napište mi, jak se vám oplach osvědčil.

 

Jak používat octový oplach?

Můžete jej používat denně, ale časté mytí nedělá vlasům dobře, proto se snažte interval prodloužit alespoň na 3 dny. Jak už víte, používáme jablečný ocet. Pokud se tedy bojíte, že vám vlasy budou cítit po octu, vězte, že jakmile vlasy uschnou, vůně octa z nich úplně zmizí. Oplach se ředí teplou vodou v poměru 1 : 4 – tedy 1 díl oplachu a 4 díly vody. Vlasy jím můžete polít nebo vmasírovat do pokožky a pak nanést do délek. Nechte alespoň minutu působit a pak spláchněte vodou.

 

Pokud chcete s oplachy dál experimentovat a najít ten pravý pro vaše vlasy, nabízím další možnosti s použitím bylinek :

Pro mastné vlasy:

Rozmarýn lékařský (list) – prokrvuje vlasovou pokožku, působí proti lupům a vypadávání, posiluje

Řebříček obecný (květ) – pro mastné vlasy a proti lupům

Máta peprná (nať), mateřídouška obecná (kvetoucí nať), meduňka lékařská (nať)

 

Proti vypadávání vlasů:

Kopřiva dvoudomá (listy) – proti vypadávání vlasů, navrací pružnost a lesk vlasům

Lopuch větší (kořen, list) – při nadměrném vypadávání vlasů a proti lupům, proti plísním

Rozmarýn lékařský (list) – prokrvuje vlasovou pokožku, působí proti lupům a vypadávání, posiluje

 

Proti lupům:

Šalvěj lékařská (list) – protiplísňová, proti lupům

Řebříček obecný (květ) – pro mastné vlasy a působí proti lupům

Rozmarýn lékařský (list) – prokrvuje vlasovou pokožku, proti lupům a vypadávání, posiluje