Zdravé vaření

Zelňačka s tempehem

 

Můj královský prázdninový týden, kdy pro mě vaří dcera a neteře, pokračuje. Juch! Takže moje neteř Beátka si z knížky Biokuchařka od Hanky Zemanové vybrala recept na zelňačku s uzeným tempehem. Pokud tuto krásnou knihu nemáte, můžete ji zakoupit novou zde: http://www.biokucharka.cz/moje-knihy nebo použitou z knihobotu: https://knihobot.cz/b/1708263. Chcete-li recept vyzkoušet, jeho přípravu pro vás Anetka nafotila a já jako velice vděčný strávník hlásím, že to bylo naprosto výtečné.

 

Co budete potřebovat na zelňačku s tempehem:

½ hlávky středního zelí

hrnek kysaného zelí

olivový olej

zeleninový vývar

1 cibuli nakrájenou na jemno

1 uzený tempeh

2 brambory

1 kedluben nebo ½ tuřínu

1 rýžovou nebo ovesnou smetanu

1 lžičku kmínu

2 lžičky sladké papriky

3 ks bobkového listu

5 lžic bezlepkové mouky (může být i klasická pšeničná, ale pokud chcete odlehčenou variantu, vyzkoušejte třeba rýžovou mouku)

sůl

 

1 do zlatova osmahnutou nakrájenou cibuli na dozdobení

 

 

Příprava:

  1. Na oleji orestujte cibulku, uzený tempeh pokrájený na větší kostky a koření. Sladkou papriku restujte jen chvilku, aby nezhořkla. Přisypte mouku a krátce ji opražte. Přidejte čerstvé zelí, brambory a zeleninu, osolte a vše zalijte vývarem.
  2. Vařte 20 minut, nebo dokud zelí a zelenina nezměkne.
  3. Pokud je zelenina měkká, přidejte kysané zelí a polévku zjemněte smetanou. Odstavte z ohně a orestujte si cibulku na servírování.
  4. Pokud se vám polévka zdá málo kyselá, přidejte i šťávu z kysaného zelí nebo jablečný ocet.

 

Dobrou chuť.

 

Co že je to ten tempeh?

Uzený tempeh je fermentovaný a zauzený sójový sýr. Obsahuje velké množství rostlinných bílkovin a vitamínů včetně vitamínu B12. Ale víc o tempehu najdete tady: https://www.jimeto.cz/tempeh/ nebo tady: https://www.margit.cz/encyklopedie/tempeh/.

 

Pokud chcete vyzkoušet další ze zdravých receptů. tak zkuste třeba cuketové placičky https://www.bylinkarkazkopanic.cz/2022/05/17/fenyklovo-cuketove-placicky/.