Zdravé vaření

Hrachová kaše s houbami

 

Možná nemáte hrachovou kaši rádi ještě díky zážitkům ze školní jídelny a myslím, že vás nebude málo. Zaslouží si druhou šanci? Naši předkové ji jedli často a věřte, že ani zdaleka nepřipomínala kaši z jídelny. Prostě ji uměli dobře dochutit. Použili máslo, vysmaženou slaninu nebo houby, čerstvé bylinky, smaženou cibulku, česnek a rázem to bylo jiné jídlo. Proč to zkusit ještě jednou jinak? Luštěniny jsou skvělým zdrojem bílkovin. Hrachová kaše tak může být skvělým obědem i pro ty, kteří nejedí maso nebo se snaží jeho konzumaci omezit. Kromě velkého množství bílkovin obsahuje hrách také vlákninu, čímž jeho konzumace napomáhá k přirozené detoxikaci těla. Stejně tak je hrách bohatý na nejrůznější vitaminy a minerály. Ve velkém množství je v něm zastoupen vitamin C, některé vitaminy ze skupiny B, dále pak hořčík a také draslík. Abychom předešli nadýmání, tak jednak vylijeme vodu, v níž se hrách namáčel, a také přidáme majoránku, která nám pomůže hrách strávit. Více o tom, proč hrách konzumovat, najdete zde: https://www.vitalia.cz/clanky/ve-stinu-fazoli-je-nepravem-cerstvy-hrasek-snizuje-tlak-a-je-dobry-na-nervy/ nebo také zde: https://www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/hrasek-a-zdravi-chrani-nase-srdce-perfektni-na-imunitu/

 

Co budete potřebovat na přípravu hrachové kaše, jak ji připravovaly vaše babičky:

 • 250 g loupaného půleného hrachu zeleného nebo žlutého
 • 200 ml zeleninového nebo hovězího vývaru dle preferencí
 • 2 velké cibule
 • 2 stroužky česneku
 • hrst sušených hub nebo půl vaničky čerstvých – například hlíva
 • 3 lžíce olivového oleje nebo ghí
 • 1/2 lžičky sušené majoránky nebo hrst čerstvé
 • sůl a pepř

 

Co podávat ke kaši? Já jsem připravila brambory pečené ve slupce spolu s kapucínkovým pestem – viz recept zde: https://www.bylinkarkazkopanic.cz/2022/09/16/pesto-z-kapucinky-neboli-lichorerisnice/ a nakládané zelí, které již sedí ve sklepě, viz recept zde: https://www.bylinkarkazkopanic.cz/2022/10/16/nakladane-zeli/

 

Příprava:

 1. Hrách je nutné ještě před vařením namočit. Zalijte jej tedy v hrnci studenou vodou a nechte jej alespoň přes noc odpočívat. Druhý den vodu z hrnce slijte, nahraďte ji 600 mililitry čerstvé vody a přidejte lžičku soli. Poté hrách uvařte, aby byl měkký. Až se tak stane, hrách sceďte a vraťte jej do hrnce.
 2. Cibuli si oloupejte a nakrájejte najemno. Houby nakrájejte na malé kostičky. Připravte si pánev a rozpalte na ní olej. Nechte na ní lehce zkaramelizovat cibuli a přidejte houby. (Pokud používáte houby sušené, přidejte je při vaření k hrachu). Jakmile se houby usmaží a cibule zcela zezlátne, obsah pánve přendejte do čisté misky a dejte stranou.
 3. Nyní do hrnce s hrachem přilijte zeleninový vývar, přidejte prolisovaný česnek, polovinu smažené cibule a hub, majoránku a přiveďte obsah hrnce k varu. Pak stáhněte plamen a nechte všechno společně vařit asi 5 minut. Nakonec kaši ponorným mixérem rozmixujte a je hotovo. Nemixujte úplně do hladka, ať je hrách sem tam viditelný. Dochuťte solí a pepřem. Na talíři kaši ještě ozdobte zbytkem smažené cibule a hub.

Dobrou chuť!