Bylinkové recepty

Doma vyrobená přírodní svíčka

 

Pomalounku polehounku se nám blíží Vánoce. Přináším nápad na hezký dárek pro kámošku nebo pro sestru. Tím dárkem pro moji sestru bude ručně litá přírodní svíčka s přírodní vůní v krásném skle. Já jsem astmatik, a proto mi vadí všechny svíčky kromě těch z čistého včelího vosku. Vonné oleje použité ve svíčkách mi také nedělají dobře.  Proto pokud chci voňavou svíčku, musí obsahovat čisté rostlinné éterické oleje. V základním receptu proto budu používat do svíček jen kvalitní rostlinné oleje, ale jako levnější variantu vám přidám odkaz, kde si můžete koupit i vonné oleje, pokud s nimi nemáte problém. Vytvořit krásnou svíčku je otázka několika minut a výběr vhodné nádoby, vůně, vosku a barvy je kreativní proces, který si užijete. Můžete hledat na webu nebo sáhnout po nádobách, které jsem vybrala. Moje nádoby na fotkách jsou z Aliexpresu, kde sice nabízejí dobré ceny, ale čekáte až 2 měsíce, než zboží docestuje z Číny. Já jsem tvořila tři různé svíčky, vy si vyberte tu, která se vám líbí. Éterické oleje můžete míchat nebo vybrat jen jeden. Svíčka se sice tvoří jen chvilinku, ale u postupu lze udělat pár chyb, které výsledek pokazí. Proto jsem sáhla po návodu na výrobu od profíků z e-shopu ekokoza a ten jsem doplnila o svoje poznámky. Výsledný postup je detailní a měl by vás provést hladce všemi úskalími výroby.

 

Co budete potřebovat na svíčku Relax, která je krásně zimní:

nebo https://www.calipo.cz/vyroba-svicek/samolepky-pod-knoty-arch-20-ks/

nebo rozpustnou: https://www.manumi.cz/rozpustna-barva-do-svickoveho-vosku-10g-zelena

Levnější variantou k éterickým olejům je vonný olej.

 

Co budete potřebovat na svíčku Energie, která je krásně povzbudivá:

nebo https://www.calipo.cz/vyroba-svicek/samolepky-pod-knoty-arch-20-ks/

nebo rozpustnou: https://www.manumi.cz/rozpustna-barva-do-svickoveho-vosku-10g-kremova

Levnější variantou k éterickým olejům je vonný olej.

https://eshop.ekokoza.cz/cs/vyroba-svicek/vune-do-svicek/

 

Co budete potřebovat na svíčku Romance, která je krásně svůdná:

nebo: https://www.calipo.cz/vyroba-svicek/samolepky-pod-knoty-arch-20-ks/

  • Použila jsem rozpustné voskové barvy, k sehnání zde:

https://www.manumi.cz/rozpustna-barva-do-svickoveho-vosku-10g-ruzova

Z éterických olejů jsme použila jasmín a neroli, který teď na e-shopu ekokozy nemají, a asi kvůli dopravě by bylo fajn mít objednávku na jednom místě, tak vyzkoušejte třeba kombinaci růže a santalového dřeva.

Levnější variantou k éterickým olejům je vonný olej.

https://eshop.ekokoza.cz/cs/vyroba-svicek/vune-do-svicek/

 

Pokud se chcete dozvědět víc o výběru materiálů pro výrobu svíček, koukněte sem: https://eshop.ekokoza.cz/cs/blog/velky-pruvodce-vyrobou-svicek-jak-kombinovat-vosky-knoty-a-obaly-b578.html

Pokud byste chtěli použít jiný vosk, zde najdete informace o různých druzích vosků: https://eshop.ekokoza.cz/cs/blog/pruvodce-prirodnimi-vosky-druhy-vosku-a-jak-je-pouzit-b462.html

A pokud chcete experimentovat s knoty, zde je několik slov o výběru knotu: https://eshop.ekokoza.cz/cs/blog/jaky-knot-vybrat-pri-vyrobe-ci-koupi-prirodnich-svicek-drevo-vs-bavlna-b563.html

 

Příprava:

  1. Knot

Délka knotu by při výrobě měla být asi o 2 cm delší, než je výška nádoby, aby se s knotem při výrobě dobře pracovalo a mohl být pohodlně zajištěn ve středu svíce. Proto délku teď ještě nezastřihujte. Pokud bychom měli bavlněný knot, museli bychom jej fixovat do držáků, jako vidíte na fotce se svíčkou v plechovce. Dřevěný knot nacvakněte do plíšku. Na spodní stranu plíšku nalepte lepík a pak umístěte knot přesně do středu nádoby.

  1. Vosk

Vosk budeme rozpouštět ve vodní lázni. Do hrnce nalijte asi 3 cm vody, hrnec s vodou poté nechte zahřívat na plotýnce nebo sporáku tak, aby voda byla horká. Do džezvy nebo nádoby, v níž se bude vosk reálně rozpouštět, si odměřte požadované množství vosku. Vosk v tuhém stavu je většinou ve formě vloček, bobulek nebo drobných tyčinek. Ty po zahřátí ztratí na objemu. Lze ale jednoduše zjistit, kolik vosku v pevném stavu budete potřebovat – vezměte si k ruce zvolený obal na svíčku a naplňte ho jednou úplně a jednou do půlky bobulkami vosku (toto je lepší udělat před připevněním knotu do nádoby). Toto množství pak v nádobě na rozpouštění vosku vložte do vodní lázně a nechte rozpouštět. Při rozpuštění vosku špejlemi voskem můžete jemně míchat, nebo spíše pohybovat, ale vosk nikdy nešlehejte – snažte se zamezit tvorbě vzduchových bublin. Obecně můžeme říct, že na 100ml svíčku budete potřebovat zhruba80–90 gramů vosku.

Velmi důležitým faktorem je také teplota, na kterou vosk zahřejete a při které budete vosk lít do svíček. Každý vosk má tavný bod a vhodnou teplotu nalévání trochu jinou. Obecně ale opět můžeme uvést, že žádný sójový vosk (i ve směsi s jinými) a řepkový vosk není dobré zahřívat na teplotu vyšší než 90 stupňů, pak může dojít ke změně barvy i struktury. Palmový vosk snese teplotu vyšší. Já jsem vosk lila do nádob kolem 55 °C.

Vosk nikdy nenalévejte do studených nádob. Čím bližší bude teplota nádoby a teplota vosku, tím hezčí bude výsledek. Obzvlášť v chladných dnech je proto rozumné si nádoby předehřát (v troubě nebo na topení). Já jsem nádoby vložila do trouby na 45 °C.

Vosk do (předehřátých) nádob nalévejte velmi pomalu a klidně, opět tak, aby do vosku vniklo co nejméně vzduchu.

Mně se povedlo u zelené svíčky při sypání bylinek pohnout se svíčkou, kde tuhnul vosk, a na povrhu to je již vidět, není hladký.

  1. Barvy

Sójovo-kokosový vosk je krásně bílý, pokud chcete tedy svíčku pouze bílou, tak barvičky nekupujte a nepřidávejte. Množství barvy není třeba vážit nebo počítat. Budete totiž pracovat s velmi malým množstvím. Barvy do svíček je do vosku opravdu pouze „na špičku nože“ – z kousku barvu nožem odštípněte a barvu ve vosku rozmíchejte. Nejdříve přidejte velice malé množství, abyste viděli, jak barvička barví. Myslete na to, že barva rozpuštěného vosku je mnohem sytější, než jaká bude barva vytvrdnuté svíce. Pokud se podíváte na barvu mojí růžové svíce, vidíte, že množství barevného vosku jsem neodhadla. Původně jsem chtěla jen bledě růžovou svíčku. Přidala jsem úlomek barevného vosku menší jak nehet na malíčku pro 2 svíčky – jednu velkou a jednu malou a výsledek vidíte – množství barvy mělo být asi čtvrtinové. Tak opatrně s přidáváním.

  1. Vůně

Pokud toužíte po svících vonných, je potřeba si nejprve spočítat množství vůně, které budete používat. Množství vůně by nemělo být vyšší než 10 % z celkové hmotnosti vosku, ideální je se držet v rozmezí 4–10 %, a samozřejmě platí, že výrazné těžké vůně snesou nižší koncentraci, lehké jemné vůně je potřeba použít víc. A jak to tedy spočítat? Jednoduše. Na svoji svíci používáte, například, 100 gramů vosku a chcete přidat 5 % vůně. Výpočet tedy bude: 100 x 0,05 = 5. Přidáte tedy 5 gramů esenciálního oleje, silice nebo vůně. Propočtěte tedy vůni na velikost vaší sklenice. Já jsem na vůně citlivá, dávám tedy vždy poloviční množství než se doporučuje. Takže zvažte dle svých preferencí. Vůně se přidávají do zahřátého vosku sejmutého z plotny, aby se v horkém prostředí zbytečně neodpařovaly. Po přidání vůně do vosku je velmi důležité vosk alespoň 2 minuty špejlí míchat, aby došlo ke správnému smísení látek a spojení molekul vosku s vůněmi. Opět platí: nešlehat a nespěchat, teprve potom pomalu nalévat.

  1. Sušené bylinky

S rostlinkami jej zlehka, protože jsou hořlavé. Pokud chcete pár přidat, tak jen sušené a až když se začne na vosku tvořit krusta jinak se Vám potopí do vosku.

  1. Stydnutí vosku

Žádný vosk nemá rád velké změny teploty. Proto i chladnutí a tuhnutí vosku nijak neurychlujte. Přestože naprosto chápeme, že se na svíčku těšíte a chcete si ji zapálit co nejdříve, odolejte touze vložit svíčku do lednice nebo třeba za okno na parapet, aby byla zatuhlá co nejrychleji. Naopak, žádoucí tady je chladnutí zpomalit, proto, zejména v zimě, každou svíčku jemně zaviňte do utěrky (každou zvlášť), aby si v příjemném teple pomaloučku stydla. Tuhnoucím svíčkám také dopřejte dostatek prostoru – neskládejte je příliš blízko k sobě, aby se na některých místech vzájemně nezahřívaly. Vosk potřebuje tuhnout rovnoměrně.

  1. Zastřihnutí knotu

Další den (nebo až bude vosk úplně vystydlý a tvrdý) zastříhněte knot na vhodnou délku. My k tomu rádi používáme kleštičky na nehty. Ty si dobře poradí i s dřevěnými knoty. Klasické bavlněné knoty zastřihujte asi na délku 0,5 cm nad povrchem svíce, dřevěné knoty na cca 0,2 cm nad povrchem svíce.

  1. Manipulace s hotovou svíčkou

Bavlněné knoty se vám jistě podaří snadno podpálit rovnou, s dřevěnými knoty to může být trošku složitější – používáte-li tedy ty, rozhodně se vrhněte také na tento článek: https://eshop.ekokoza.cz/cs/blog/proc-drevene-knoty-nehori-a-jak-to-spravit-pruvodce-drevenymi-knoty-b527.html

Zapálenou svíčku, zejména při prvním podpalu, nechte hořet dostatečně dlouho, tj. dokud se vosk nerozpustí od okraje k okraji nádoby. Pokud svíčku sfouknete dřív, dá se předpokládat, že svíčka při dalším hoření vytvoří kráter kolem knotu. A při dalším hoření se kráter zvětší. A při dalším zase… Po okrajích svíce budou zůstávat vrstvy tvrdého vosku a rozpouštět se bude jen část vosku uprostřed. Zejména při prvním podpalu (ale ideálně i při následujících) dopřejte svíčce dostatek času pro vytvoření si rovnoměrného celistvého rybníčku po celé její ploše tak, že bude vosk rozpuštěný i po okrajích nádobky. Svíčka k tomu většinou potřebuje asi 2 hodiny, ale samozřejmě záleží na její velikosti. Podpalujte tedy s rozmyslem :). Po prvním použití svíčky není tvorba celistvého rybníčku tak zásadní, ale pokud si chcete svoji svíčku užít co nejvíc, dbejte na správný čas hoření pokaždé, aby vosk mohl „osvěžit“ svoji paměť. Předejdete tím tvorbě kráterů a svíčka bude krásně hořet, krásně vonět, krásně vypadat a dělat další krásné věci!

Uhášení svíce je dobré provést pomocí zhášedla, případně pomocí víčka (to pouze v případě nehořlavého materiálu!). Kouř není nic zdravého, ani když používáme čistě přírodní vosky. Po zhasnutí svíce tedy prostor určitě vyvětrejte, ať zbytečně nevdechujte spaliny.

A je to, jste vybaveni, připraveni. Teď už stačí se do toho pustit. Užijte si výrobu!