Zelená lékárna

Jitrocelový sirup

Tento sirup připravuji každý rok, protože je nesrovnatelný se vším, co lze koupit v lékárně. Ten můj neobsahuje konzervanty a jeho kouzlo jsme měli možnost vyzkoušet mnohokrát. Je skvělý proti kašli, záněty horních cest dýchacích a na odhlenění dutin. Jitrocel sbíráme za suchého počasí, v poledne a ideálně ten, který ještě nekvete. U nás rostou dva druhy jitrocele – kopinatý a jitrocel větší. Já do sirupu používám kopinatý, ale v herbářích jsem našla, že můžete použít klidně oba. Recept je snadný a do jeho výroby můžete zapojit i děti.

 

Co budete potřebovat:

0,5 kg bílého nebo třtinového cukru

10 velkých hrstí mladých listů jitrocele kopinatého

2 čisté 7dcl zavařovací sklenice i s víčkem

2 tmavé lahvičky o velikosti 0,25 l

 

Příprava (na 2 sirupy o obsahu 0,25 dcl):

  1. Nasbíráme 10 velkých hrstí mladých listů jitrocele.
  2. Listy můžete opláchnout a nechat je trošku osušit.
  3. Můžete je nakrájet keramickým nožem na 3cm proužky. Já je tento rok nekrájela a výsledek je stejný 😊.
  4. Připravte si 2 čisté 0,7l zavařovací sklenice s víčkem.
  5. Do sklenic začneme vrstvit jitrocel a cukr zhruba po 3 cm vrstvách. První a poslední vrstva musí být cukr.
  6. Pořádně ingredience do sklenice napěchujeme, sklenici uzavřeme a postavíme na okenní parapet. Již na druhý den začne jitrocel pouštět šťávu. Na parapetu necháme 3 týdny. Když projdete kolem, zkontrolujte, zda jitrocel nevyčnívá nad cukr. Pokud ano, protřepejte a potlačte.
  7. Pokud po 3 týdnech máte vespod sklenice ještě nějaký nerozpuštěný cukr, postavte sklenice do vodní lázně a za mírného probublávání vody cukr rozpusťte.
  8. Sirup přeceďte do připravených lahviček, označte a uchovávejte v lednici. Vydrží několik měsíců. U nás se jedna lahvička v zimě vždy spotřebuje.

 

Dávkování:

Před užitím nechte zteplat na pokojovou teplotu. Děti můžou 3–5 lžiček denně stejně jako dospělí.

Léčebné účinky jitrocele:

Přehledně sepsané je naleznete zde: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/75-jitrocel-kopinaty-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani nebo taky zde: https://www.bylinky21.eu/herbar/jitrocel-a-jeho-ucinky

 

Pokud se vám sběr bylin na sirupy zalíbil, vyzkoušejte moje další recepty: https://www.bylinkarkazkopanic.cz/2022/06/05/salvejovy-sirup-s-kardamomem/ nebo: https://www.bylinkarkazkopanic.cz/2023/05/17/sedmikraskovy-sirup-s-citronem-a-skorici/