Zelená lékárna

Třezalková mast

Moje tajná žehlička na vrásky je třezalkový olej. Má široké použití – zklidní vaši pokožku po nadměrném slunění a díky antimikrobiálním účinkům je vhodná k ošetření pokožky s drobnými poraněními, oděrkami nebo jizvami. Maminky, teď zpozorněte – je bezvadný i na strie. Jeho účinek na naši psychiku je skvělý – tiší rozjitřené smysly, uvolní napětí a navodí pocit pohody. Je vynikající i pro sportovce – masáž třezalkovým olejem uleví vyčerpaným svalům, posiluje pevnost pokožky a působí také na pružnost drobných kožních cév a napomáhá rychlému vstřebání modřin. Pokud máte hodně živé dítě, je tento olej nezbytnost. Právě kvůli modřinám jsem jej s sebou v taštičce nosila všude a několikrát mi i vytekl, proto jsem se rozhodla vyrobit z něj mast. Ta se transportuje snadno, a tak mi připadá více praktická. Nejdříve tedy napíšu, jak vyrobit třezalkový olej, a pak jak z něj rychle a za pár korun uděláte mast.

Jak na svatojánský třezalkový olej?

Třezalkový olej se snažím nakládat kolem svatojánské noci, ale hezkou třezalku naleznete ve stínu v průběhu celého léta. Sbírejte květiny po obědě ve slunečný den, ne po dešti, aby vám olej nezplesnivěl.

120 ml za studena lisovaného oleje: extra virgin oliva nebo bio slunečnice nebo mandlový

10 květenstev spolu s 5 cm vrškem rostliny včetně lístečků

0,5l čistá zavařovací sklenice včetně víka

Příprava oleje:

 1. Květy napěchujte do sklenice.
 2. Zalijte olejem. Pokud použijete světlý olej – např. mandlový, bude výsledný svatojánský olej jasně červený, pokud použijete olivový, bude tmavší.
 3. Žádná rostlinka nesmí vyčuhovat nad hladinu oleje. Proto je čistou lžičkou potlačte ke dnu.
 4. Sklenici zašroubujte a poté postavte na sluníčko – na okenní parapet.
 5. Každý den, kdykoli půjdete kolem, sklenici protřepejte.
 6. Nechte macerovat 4–6 týdnů – dle míry vaší trpělivosti. Já vždy vydržím 20 dnů 😊.
 7. Po měsíci sceďte přes plátýnko a skladujte v tmavé označené lahvičce.

Pokud se podíváte na ceny třezalkového oleje v obchodě nebo na e-shopech, zjistíte, že touto domácí výrobou jste ušetřili stovky.

Jak vyrobit praktickou třezalkovou mast?

100 g třezalkového oleje

18 g včelího vosku

8 kapek vitamínu E (pokud nemáte, nemusíte použít)

20 kapek levandulového esenciálního oleje (pokud nemáte, nemusíte použít)

hrnec s vodní lázní

nerezová nádoba na tavení čokolády

4 skleněné nebo plechové dózy o velikosti 25 ml nebo 30 ml

Příprava třezalkové masti:

 1. Do nerezové nádoby navažte 100 g třezalkového oleje.
 2. Přidejte 18 g včelího vosku.
 3. Nádobu postavte do vodní lázně a zahřívejte, až se včelí vosk rozpustí.
 4. Vyberte z vodní lázně a přidejte vitamín E a levandulový olej.
 5. Rozlijte do dóziček.
 6. Označte.

Já mám jednu pro svou kámošku Verunku, která má alergii na sluníčko, jednu do domácí lékárničky, jednu pro Evičku, kterou trápí ekzém, a ta poslední poputuje k Petře, která mi pomáhala nafotit moje mýdla na e-shop a má dvě živé děti, takže mast na modřiny se hodí. A mastičky jsou pryč.

Důležité upozornění:

Třezalka tečkovaná je fotosenzitivní. To znamená, že kůže by neměla být vystavena slunci po bezprostřední aplikaci. Hypericin obsažený v rostlině podporuje prokrvení pokožky a aktivuje jemnější kapiláry. Pozor by si tedy měly dávat i těhotné ženy.

Ta pravá svatojánská čarodějka – aneb několik slov o třezalce tečkované:

Bezvadně sepsané účinky a doporučení naleznete zde https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/210-trezalka-teckovana-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani nebo tady: https://www.herbavis.cz/blog/trezalka-vyskyt-zdravotni-vlastnosti-a-aplikace