Zelená lékárna

Rýmovníková mast na dýchací cesty

Rýmovník citronový je nenáročná pokojová rostlinka z čeledi hluchavkovitých. Její latinský název je Plectranthus amboinicus. Pochází z Austrálie, ale naleznete jej i v Africe a Asii. U nás by venku v zimě nepřežil, a tak jej pěstujeme doma na okně. Jeho vůně je směsí meduňky, máty a eukalyptu. Protože jsou jeho listy dužnaté, není vhodný na sušení. Je skvělý proti nachlazení a rýmě, odpuzuje hmyz, při žvýkání dezinfikuje ústní dutinu nebo jej můžete použít jako koření a hodit jej při pečení pod maso nebo do polévky. Dá se použít i jako dezinfekce při malých oděrkách, štípnutí nebo po holení. V období nachlazení pomůže čaj, sirup nebo alkoholová tinktura. Můžete jej používat i čerstvý. Rozlomíte lístek a jeho šťávu si natřete pod nosem. Můj táta si rozlomený lístek dá do nosu a chvilku jej nechá působit. Já preferuji aplikaci pomocí mastí, a tak tu mám pro vás na ni recept. Pokud se vám váš rýmovník na parapetu zbláznil, v topné sezoně se mu zdá, že je v Africe a začíná zabírat celé okno, vezměte nůžky, zkroťte rýmovník a pojďte si udělat skvělou domácí mast na nachlazení.

Budete potřebovat :

menší hrnec

nerezovou misku na rozpouštění čokolády

dřevěnou špachtli

digitální váhu

50ml skleněnou dózu (popřípadě plechová) – 3x 50ml dóza nebo 4x 40ml dóza

 

50 ml rýmovníkového macerátu v olivovém oleji (nechte na parapetu macerovat zhruba měsíc)

50 g bio bambuckého másla

25 g bio kakaového másla

10 g bio včelího vosku

4 kapky vitamínu E

10 kapek citronového eukalyptu

5 kapek tymiánu

5 kapek jedle bělokoré

Všechny ingredience můžete koupit na e-shopu ekokoza.cz nebo v nature-store.cz.

 

Postup:

  1. Do menšího hrnce nalijte vodu a připravte si vodní lázeň.
  2. Do nerezové misky navažte všechny ingredience kromě esenciálních olejů a vitamínu E.
  3. Misku vložte do vodní lázně a za postupného míchání roztopte všechny složky.
  4. Vyjměte z lázně a nakapejte esenciální oleje a vitamín E. Vše promíchejte a nalévejte do připravené dózy. Nechte tuhnout. Dózu označte.

Použití:

Tato mast je výborná při uvolňování dutin při rýmě. Pokud si dítě nebo manžel stěžuje na bolest hlavy v oblasti čela, natřete mu na noc čelo i nos tymiánovou mastí. Pokud natřete i oblast hrudníku bude se jim krásně usínat a usnadní to dýchání.

Pěstování rýmovníku:

Ve volné přírodě v domovské krajině roste jako keřík a dosahuje výšky 1 metru. Pokud jej dáte na parapet, kde bude mít dostatek sluníčka, počítejte s tím, že bude mít klidně 50 cm. Abyste dosáhli pěkné košaté rostlinky, je nutné od začátku zaštipovat vrchní výhony. Po zaštípnutí se rostlinka v daném místě rozdvojí. Pokud jej chcete rozmnožit, stačí ustřihnout několik vrchních šlahounů a vložit je do sklenice s vodou. Za pár dnů bude tvořit kořínky a pak, když kořínky zhoustnou, jej můžete přesadit do květináče a máte užitečný dárek pro kámošku.