Zdravé vaření

Zlaté ajurvédské mléko

Tento kořenitý nápoj oceníte hlavně na podzim a v zimě v období chřipek. Pokud jej zařadíte do jídelníčku na jaro, bude mít vliv na vaši jarní detoxikaci. V každém ročním období má blahodárný účinek na váš trávicí systém. Všechny ingredience najdete doma ve spíži. Nejde o lék, ale pokud se podíváte na účinky jednotlivých ingrediencí, zjistíte, že do své domácí lékárničky jako první pomoc při nachlazení jej určitě můžete přidat.

 

Co budete potřebovat:

1 hrnek ovesného nebo mandlového mléka

1 lžičku mleté kurkumy

½ lžičky skořice

½ lžičky zázvoru

špetku černého pepře

½ lžičky kokosového oleje nebo ghí

1 lžičku medu

 

Příprava:

Mléko nalijte do kastrolku, přidejte koření, ghí, promíchejte a mléko pomalu přiveďte k varu. Poté odstavte, přelijte do hrnečku, nechejte lehce zchladnout a doslaďte medem. Nápoj nesmí být příliš horký, aby vysoká teplota neznehodnotila cenné látky ukryté v medu. Chutná i dětem.

 

Dobré vědět:

Léčivé účinky látek v tomto nápoji se skvěle doplňují. Nejsilnější z nich je kurkuma, která obsahuje látku kurkumin, což je silný antioxidant a působí protizánětlivě, proti rakovině, zlepšuje trávení, posiluje imunitní systém a reguluje hladinu cholesterolu. Kurkuma se používá v Indii a Asii již staletí. Existuje už řada západních studií, jež léčivé vlastnosti kurkuminu potvrzují, a tak se tento zázvoru podobný kořen rychle šíří po celém světě. V asijských centrech jej zakoupíte i čerstvý. Zde jen jedno varování – silně zabarví vše, čeho se dotkne. Od krájecího prkénka po vaše ruce. Takže si raději vezměte na práci s ním rukavice. Je to moje oblíbené přírodní barvivo na mýdla, ale kuchyň žlutou nechcete. Dalším silným antioxidantem je skořice, která posiluje imunitu, působí protizánětlivě, bojuje s nachlazením, únavou a posiluje zažívání. Skořice je tak právem řazena mezi super potraviny. Černý pepř také zlepšuje trávení, rozšiřuje cévy, a tak podporuje krevní oběh. Zároveň zesiluje účinky kurkuminu. Zázvor pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi a podporuje správnou činnost kardiovaskulárního systému. Med bojuje s infekcemi a kokosový olej nebo ghí tam přidáváme, protože nápoj obsahuje množství vitaminů rozpustných v tucích, tak ať z něj vytěžíme všechny dobrůtky.

Tento nápoj se doporučuje i v boji s nadváhou. Existují různé obměny – pila jsem jej i s kardamomem i s kajenským pepřem či chilli. Vždy krásně zklidní a zahřeje.

Pít jej můžete jak ráno, tak i večer – ráno pro nastartování metabolismu, večer pro zklidnění mysli a příjemnější usínání.