Zdravé vaření

Bramboračka s hlívou a bršlicí

Protože spadám pod americkou nálepku „foodie“, tedy někdo, kdo miluje jídlo, tak jsem argument „měla bys to jíst, protože je to zdravé“ nikdy nebrala. Jídlu, které připravuji, dávám velkou péči a je pro mě důležité, odkud pochází suroviny a jakou mají výživovou hodnotu, ale hlavně jídlo musí u nás všem také chutnat. Jarní divoké bylinky nepropaguji z důvodu, že žijeme v divných dobách, ale proto, že mají mnohem víc vitamínů a minerálů než ty naše opečovávané zahradní, a navíc dodají jídlu skvělou chuť. Mnohé z nich jsou také léčivky. Dnešní jarní bylinka zlobí zahrádkáře na vlhkých stinných pozemcích. Jmenuje se bršlice kozí noha. Několik slov o bršlici najdete zde: Bršlice kozí noha – účinky, co léčí, použití, užívání, využití pro zdraví – Bylinky pro všechny (bylinkyprovsechny.cz). Je skvělá se šťouchanými brambory nebo taky v bramboračce.

 

Na bramboračku s hlívou a bršlicí budete potřebovat:

 

ghí nebo olivový olej

2 střední cibule

4 stroužky česneku

3 velké brambory

3 velké mrkve

1 petržel

růžičky z malého květáku (nemusí být, já jej použila, protože na mě smutně koukal z lednice)

vaničku hlívy ústřičné

majoránku

hrst čerstvé bršlice

½ lžičky mletého kmínu

1 lžičku kurkumy / pokud nemáte, dejte kari koření

2 ks bobkového listu

sůl a pepř

 

Příprava polévky:

 

Nakrájenou cibuli a česnek osmahněte na oleji nebo ghí a přidejte na plátky nakrájenou hlívu. Smažte 5 minut a přidejte všechno koření. Prosmažte další minutu a pak zalijte vodou a přidejte brambory, zeleninu, bobkový list a majoránku. Vše kromě květáku, pokud jste se jej rozhodli použít. Vařte 20 minut a přidejte květák. Povařte dalších 5 minut a přidejte na větší kousky nakrájenou bršlici – zhruba na půlcentimetrové proužky. Nechte minutu povařit a dochuťte solí a pepřem. Můžete servírovat. Dobrou chuť. Napište mi, jak vám bršlice chutnala.

 

Pokud chcete vyzkoušet i recept s použitím dalších jarních bylinek, vyzkoušejte tento: Mungo dhál s lesní pažitkou ⋆ (bylinkarkazkopanic.cz)