Zdravé vaření

Červená řepa zapečená s kozím sýrem

 

Tohle je velice jednoduché bezmasé jídlo, které je ale tak výjimečné, že jím můžete pohostit i návštěvu. Je krásně barevné, stejně jako podzim. Kamarádka Janička mi z jižní Moravy přinesla 6 velkých čerstvých fíků, tak jsem je tam přidala. Vlašské ořechy jsem dostala od sousedky a v Lidlu jsem objevila nový balzamikový ocet s malinovou chutí. Původní recept jsem obohatila o nové chutě a výsledná chuť je podzimní symfonie. Příprava nezabere dlouho a chutná s fíky i bez nich.

 

Co budete potřebovat k přípravě této dobrůtky:

15 vlašských ořechů

1 velkou červenou řepu nebo 2 střední

olivový olej

sůl a pepř

koření garam masala

6 velkých zralých fíků (pokud nemáte, můžou být i sušené nebo můžete vynechat)

1 měkký kozí sýr

3 šalotky nebo červené cibule

balzamikový ocet – může být malinový nebo klasický

kopr

 

Podávejte s bramborem pečeným ve slupce a se salátkem.

 

Proč vlastně jíst řepu?

Já cítím, že moje tělo ji opravdu moc potřebuje, a proto mi zřejmě i tolik chutná. Pokud byste k její koupi potřebovali přesvědčovat, nabízím opravdu dlouhý výčet jejích příznivých účinků zde: https://www.awashop.cz/uzasne-prinosy-cervene-repy-p11013/ nebo zde: https://www.zelene-zdravicko.cz/blog/cervena-repa/.Nevím, jestli byste na podzim u nás našli zdravější zeleninu. Já na podzim upeču tento recept zhruba pětkrát.

 

Příprava:

  1. Řepu oloupejte, nakrájejte na 1 cm široká kolečka, pokapejte olivovým olejem, osolte, opepřete, přidejte garam másala koření a dejte na 30 minut zapéct.
  2. De pekáčku s řepou přidejte na proužky nakrájenou šalotku, na kousky nadrolený kozí sýr, na čtvrtky překrojené fíky a vše pokapejte balzamikovým octem. Pečte dalších 20 minut.
  3. Na posledních 8 minut vaření přidejte vlašské ořechy rozlousknuté na půlky a kopr.
  4. Podávejte se salátkem a pečenými brambory.
  5. Dobrou chuť!