Zdravé vaření

Boží jahodový sirup a džem s vanilkou

 

Dnes vám prozradím takový svůj malý trik, jak z jedné porce jahod vyrobíte sirup i džem. Moje dcera miluje pravou vanilku, tak ji použijeme. Znovu vše se sníženým množstvím cukru. Pro výrobu sirupu využijeme osmotický tlak. Jahody tedy naložíme na 24 hodin do cukru, ty si samy pustí šťávičku, a pak přidáme minimum vody. Získáme tak tmavý voňavý jahodový sirup. Podívejte se na tu krásnou barvu na fotce. Takový sirup bez přidání barviv v obchodě nekoupíte.

Já znovu připravuji sirup v zimě ze zmražených zásob ovoce od táty. Stejný dělám i v létě, ale protože používám jen málo cukru, nějaký ovocný nebo bylinkový sirup vyrábím každý měsíc. Vždy připravím 4–6 lahví. 2 pro nás a zbytek rozdám rodině a kamarádům. Sirup po otevření uchovávám v lednici.

 

Co budete potřebovat k přípravě sirupu:

 

2,5 kg jahod

5 pytlíčků vanilkového cukru s pravou vanilkou

1 ruličku skořice

2 lžíce kyseliny citronové

1 kg třtinového cukru

 

Příprava sirupu:

 

 1. Jahody nekrájejte. Jen je omyjte a večer vložte do hrnce s pokličkou. Zasypte je 0,5 kg cukru, přidejte vanilkový cukr a skořici. Hrnec přikryjte pokličkou, položte na zem do sklepa nebo do koupelny – prostě na chladné místo.
 2. Následující večer, až uložíte draky spát, můžeme spolu džemovat. Hrnec postavte na plotnu a přidejte 0,5 litru vody a zbylého 0,5 kg cukru. Promíchejte. Vařte na mírném stupni 8 minut.
 3. Teď musíme oddělit jahody od sirupu. Já přeložím sirup přes sítko naběračkou do jiného hrnce. Na jahody v sítku netlačte. Nechceme z nich vyždímat veškerou šťávu. A nechceme je porušit. Budeme z nich hned vařit skvělý džem. Skořici vyhoďte. Přidejte kyselinu citronovou.
 4. Vařte další 2–3 minuty a sbírejte pěnu.
 5. Sirup naplňte do sterilizovaných lahví a po ochladnutí označte.
 6. Budete překvapené, jak moc šťávy si jahody samy pustí, pokud je necháte 24 hodin stát s cukrem. Já vždy přidám 0,5 až 0,8 litru vody. Víc ne. I ze zmražených jahod jsem udělala 4 velké lahve nádherně vonícího sirupu.

A teď připravíme džem. Mám velmi ráda, když se věci dají znovu použít, recyklovat, vylepšit. Tohle sice není recyklace, ale mít z jedné várky jahod sirup i džem je taky super, ne?

 

Co budete potřebovat k přípravě džemu:

 

0,5 kg třtinového cukru

1 lžíci kyseliny citronové nebo šťávu z půlky citronu

20 g citrusového pektinu https://www.gresik.cz/ostatni-vyrobky/1424-citrusovy-pektin/

 

Příprava džemu:

 

 1. Jahody v hrnci zasypte 0,4 kg cukru a vařte na mírném stupni 3 minuty. Vařily se již v sirupu, takže nyní je povařte už jen mírně, aby neztratily barvu a konzistenci.
 1. Smíchejte v misce zbylý cukr s pektinem a přidejte do džemu. Nepřidávejte pektin samostatně, protože se vám v džemu vytvoří hrudky. Promíchejte.
 2. Udělejte si test tuhnutí džemu. Na malý talířek dejte lžičku džemu a počkejte, zda rychle začne tuhnout. Pokud je konzistence taková, jak ji máte rádi, další pektin již nepotřebuje.
 3. Jestliže test tuhnutí dopadl uspokojivě, přidejte kyselinu citronovou nebo šťávu z jednoho citronu a povařte další 2 minuty.
 4. Nakládejte do vysterilizovaných sklenic. Okraj sklenice by měl zůstat čistý, jinak by mohlo dojít ke kontaminaci a předčasnému pokažení. Naše babičky okraje utíraly alkoholem a trošku nalily vždy i na povrch džemu. Já jen okraj otřu utěrkou nebo ubrouskem namočeným do horké vody. Zavíčkujte a postavte do vystydnutí dnem vzhůru. Po vychlazení sklenice označte. Dárkové malé skleničky koupíte třeba v prodejnách Orion.

A máme kromě sirupu ještě 5 sklenic voňavého jahodového džemu. Mám ráda v džemu celé kousky jahod, tenhle používám třeba na banánové bezlepkové vafle nebo na vdolečky. A na ty vám recept napíšu příště.