Zelená lékárna

Smolná mast

Mám pro vás test trpělivosti a jmenuje se smolná mast. Smola, tedy pryskyřice, je velice léčivá. Má antimikrobiální, dezinfekční, analgetické a antimykotické vlastnosti. Smolnou mast naši předkové využívali po staletí – k léčbě ran, vředů, zánětů a k léčení drobného poranění kůže. My k ní přidáme i smrkový éterický olej, a tak rozšíříme její využití i k terapii respiračních potíží. Silice ze smrku čistí a dezinfikuje průdušky a plíce. Je vhodná proti kašli a při léčbě astmatu či nachlazení.

 

Co budete potřebovat na 3 ks smolné masti:

100 g smrkové pryskyřice

70 g olivového oleje

30 g kokosového oleje

30 g včelího vosku

6 kapek vitamínu E

15 kapek esenciálního oleje smrk: https://www.saloos.cz/c/esencialni-oleje-salus/smrk nebo borovice: https://eshop.nobilis.cz/produkt/etericky-olej-borovice

3 skleněné nebo plechové dózy na krém o obsahu 50 g

 

Sběr pryskyřice:

Pryskyřici naleznete na stromě v místě jeho zranění. Je lepší vzít si na ni malou sekerku nebo dlátko a kladivo. Pokud si vezmete nůž, můžete se poranit. Vyloupnout zatvrdlou smolu z kůry není snadné, tak raději přibalte i kožené rukavice.

 

Příprava:

Mast se připravuje ve vodní lázni. Do starého hrnečku dejte pryskyřici, oleje a včelí vosk. Proč starý hrnec – po téhle masti se nádobí čistí fakt špatně… Vložte do vodní lázně. A teď dojde na onen test trpělivosti. Mast musíte na plotně za stálého jemného probublávání a míchání nechat stát 2–3 hodiny, aby se z ní uvolnilo co nejvíce prospěšných látek. Oleje by neměly projít varem. Až se pryskyřice rozpustí, zůstanou vám v hrnečku nečistoty – úlomky kůry. Přefiltrujte přes plátýnko, přidejte vitamín a esenciální olej a naplňte do sklenic.

 

Použití:

Já tuto mast používám na dezinfekci a rychlé hojení rozbitých kolen. Dobře mi fungovala i na řezné rány. Rána se mi s touto mastí nikdy nezanítila a doba hojení byla poloviční.

Pokud si chcete domácí lékárnu doplnit o další přírodní mast třeba na popáleniny, tak vyzkoušejte můj recept na netřeskovou mast https://www.bylinkarkazkopanic.cz/2022/05/26/netreskova-mast-na-popalenou-kuzi/