Zdravé vaření

Zázvorový likér

 

Dnes jsem se těšila na kávu a procházku s kamarádkou, která ale schůzku zrušila, protože onemocněla. Hodně lidí okolo mě je teď nemocných. Tak jsem si vzpomněla na likér, který jsem připravovala minulý rok, a tento rok se na něj ještě nedostalo. Myslím, že právě na něj nastal ten správný čas. Minulý rok jsem si během chřipkové sezóny dávala malou skleničku preventivně, nebo když jsem cítila, že na mě „něco leze“. Likér je skvělý na posílení imunity a vydrží vám v lednici tři měsíce, nebo než jej vypijete😊.

 

Na dvě 500ml láhve likéru budete potřebovat:

500 ml vodky nebo bílého rumu či jablkovice

1 velký pomeranč

3 citrony

300 g zázvoru

200–300 g tekutého medu

2 ks 500ml láhve

 

Postup:

  1. Zázvor oloupejte lžící a postrouhejte na struhadle na jemno. Pak jej přes sítko nebo plátýnko pořádně vyždímejte a vyceďte do skleničky. Zázvorovou šťávu rozdělte mezi obě láhve rovným dílem.
  2. Citrony a pomeranč odšťavte na odšťavňovači nebo vložte do klasického lisu na citron a pak znovu přes stejné plátno nebo sítko oddělte do sklenice dužinu a šťávu. Znovu rozdělte mezi láhve stejným dílem.
  3. Pokud váš med není tekutý, připravte vodní lázeň a med pomalu zahřejte. Jen opatrně, ať se nezničí všechny enzymy v medu. Tekutý med rozdělte do láhví.
  4. Přilijte alkohol a láhve pořádně protřepejte.
  5. Ochutnejte likér. Podle typu použitého alkoholu a vašich chuťových preferencí budete hotový likér ještě dochucovat medem. Pokud máte 52% jablkovici, můžete přidat do každé láhve ještě 50 g medu. Dohromady 100 g medu. Pokud jste použili jemnější vodku, budete s chutí zřejmě již spokojeni.
  6. Jeden likér uložíte do lednice a jeden odnesete nemocné kamarádce 😊.

Něco o zázvoru:

Pokud se na zázvor díváte skrz prsty a ještě jste jej nezařadili do jídelníčku, zde najdete několik důvodů, proč tak učinit: https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Zazvor-umi-mnohem-vice-nez-jen-posilit-imunitu__s10012x11257.html. Další využití zázvoru naleznete třeba zde: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/236-zazvor-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Jestliže chcete vyzkoušet další recept se zázvorem pro posílení imunity, zkuste třeba tento: https://www.bylinkarkazkopanic.cz/2022/09/26/korejske-kimchi-proti-chripce/